V dnešní době, kdy centrální banka pravidelně snižuje základní úrokovou sazbu, může být konzervativní zhodnocení prostředků čím dál větší oříšek. Jednou z atraktivních možností, jak peníze i nadále zhodnocovat nad dlouhodobou úrovní inflace, jsou realitní fondy.
Co jsou to realitní fondy?
Realitní fond je investiční nástroj, který umožňuje investovat do portfolia nemovitostí. Výhodou je možnost vydělávat na portfoliu nemovitostí, aniž by klient musel spravovat fyzické nemovitosti.
Příklad
Při vložení 200.000 Kč s průměrným výnosem 5 % ročně můžete očekávat výnos na úrovni 833 Kč měsíčně. Kvůli daňové zátěži je na stejně úročeném spořicím účtu výnos pouze 708 Kč. Po 3 letech taková investice dosáhne hodnoty okolo 231.000 Kč, u spořících účtů takto vysoké úroky pravděpodobně nevydrží.
Výhody realitních fondů
1. Stabilita
Na rozdíl od akciových nebo smíšených fondů obecně realitní fondy nepodstupují velkou míru kolísavosti. Nejlépe je to vidět na grafech dlouhodobých vývojů.
*Graf vývoje druhého největšího realitního fondu Investika
*Graf vývoje jednoho z nejstarších realitních fondů Conseq realitní
2. Diverzifikace portfolia
Na rozdíl od přímé investice do nemovitosti se díky vložení peněz do realitního fondu můžete podílet na příjmů i z nemovitostí typu kanceláří, logistických areálů a velkých obchodních center. Nevystavujete se tím pádem riziku investice pouze do nemovitostí k bydlení.
3. Potenciál růstu kapitálu
Investoři mohou těžit i z růstu hodnoty nemovitostí v portfoliu fondu. Jak se zvyšuje hodnota nemovitostí, roste i hodnota vaší investice. Většina realitních fondů se díky kombinaci výnosu z nájmů a růstu hodnoty nemovitostí pohybuje nad úrovní zhodnocení 5% ročně. Zároveň je důležité nenechat se nalákat pouze historickým zhodnocením, ale je potřeba zvážit i další parametry jako např. obsazenost, portfolio nemovitostí, zadluženost…
4. Daňové výhody
Podle zákona o daních z příjmů jsou výnosy z úroků na spořicích účtech a termínovaných vkladech zdaněny sazbou 15 %. Tím pádem pokud máte spořící účet s výnosem 5 % p.a., tak reálné zhodnocení je na úrovní pouze 4,25 % p.a. (zdanění můžete vidět přímo na výpisu z účtu).
Co se týká investování, tak nemusíte danit, pokud příjmy z prodeje cenných papírů nepřesáhly za rok 100 tisíc korun. Alternativou je dodržet tzv. časový test, to znamená investici nevybrat po dobu tří let od vkladu. Takové příjmy do daňového přiznání uvádět nemusíte.
Nevýhody realitních fondů
1. Likvidita
Realitní fondy neobchodují na trzích každý den, jako např. akciové fondy. To znamená, že i případný příkaz k odkupu většinou zpracovávají jednou měsíčně. Výběr prostředků tím pádem může trvat i jeden celý měsíc.
2. Tržní riziko
Hodnota akcií realitních fondů může kolísat v závislosti na tržních podmínkách. Ekonomické faktory, jako jsou změny úrokových sazeb, ekonomická recese nebo změny na trhu s nemovitostmi, mohou negativně ovlivnit výkonnost realitních fondů. Investoři tak mohou čelit ztrátám kapitálu.
Závěr
Investování do realitních fondů může být atraktivní pro ty, kteří hledají stabilní příjem a dlouhodobé zhodnocení prostředků. Nicméně, je důležité si uvědomit i rizika. Před rozhodnutím o investici je nezbytné pečlivě zvážit své investiční cíle, toleranci k riziku a časový horizont. Konzultace s finančním poradcem může pomoci při rozhodování, zda jsou realitní fondy pro vás vhodnou volbou.
__________________________________________________
Tento článek slouží pouze k informačním účelům a neměl by být chápán jako finanční nebo investiční poradenství. Čtenáři by měli provést vlastní výzkum nebo konzultovat s kvalifikovaným finančním poradcem před jakýmikoli investičními rozhodnutími. Investování zahrnuje riziko a hodnota investic může klesat i stoupat. Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora.